3
Lip

Jak wyciszyć panele podłogowe

Już od kilkudziesięciu lat można w naszym kraju kupić panele podłogowe, które w wielu przypadkach zastępują drogie deski czy parkiet wykonane z drewna. Aktualna oferta paneli dostępnych w sklepach jest tak szeroka, że właściwie nie stwarza żadnych ograniczeń finansowych. Współczesne niewielkie mieszkania, gdzie powierzchnia średniego pokoju to powiedzmy 12mkw, sprawia, że koszt zakupu paneli podłogowych zaczyna się już od 350 zł, a w okresie promocji kwota ta jest jeszcze niższa.

W jaki sposób dobrać panele do wnętrza?

Szeroki wybór paneli podłogowych sprawia, że każdy gust i wszelkie potrzeby mogą zostać zaspokojone. Najlepiej po prostu kierować się urodą samych paneli, barwą i możliwościami finansowymi. Projektanci wnętrz stosują oczywiście kilka żelaznych zasad, ale jak zwykle są one po to, by je łamać. Generalnie zawsze zalecają, by do pomieszczeń małych i ciemnych dobierać podłogę jasną, chociaż wyrazistą. Jeżeli pomieszczenia są już umeblowane warto pokusić się o podłogę kontrastową w stosunku do wyposażenia. Gdy mieszkanie składa się z obszernych pokoi można dobierać podłogę ciemniejszą, z wyraźnymi słojami.

podklad wyciszajacy pod panele

Jeden lokal jedna podłoga

Jest jedna złota zasada obowiązująca w mieszkaniach, którą jednak z uwagi na szeroką ofertę czasem trudno przestrzegać. Zasada ta mówi, że w mieszkaniu, a nawet domu, cała podłoga powinna być jednakowa dla każdego pomieszczenia. Wyjątkiem jest łazienka, czasem kuchnia. Jest to istotne szczególnie w małych mieszkaniach. Gdy w takim lokali otworzy się drzwi wszystkich pomieszczeń łącząca je jednakowa podłoga sprawi, że optycznie będzie ono zdecydowanie większe a także mniej będzie w nim chaosu, który pojawia się zawsze w małych przestrzeniach.

Aby panele jak montować panele?

Przeciwnicy paneli zwracają zwykle uwagę na jeden aspekt tego rodzaju podłogi. Nie podoba im się, że panele w przeciwieństwie do podłogi drewnianej nie wyciszają odgłosów kroków. A szczególnie odgłosów stóp w butach, dźwięk jaki wywołuje chodzenie po panelach roznosi się w całym mieszkaniu a nawet domu. Częściowo jest to prawdą, a raczej było, ponieważ nowe metody montażu paneli zmieniły całkowicie tę ich właściwość. Wystarczy przy zakupie paneli podłogowych jednocześnie kupić podkład pod panele sklep. Warto pamiętać, że ten specjalistyczny podkład pod panele nie jest już tradycyjną gąbką. Teraz posiada on już zdecydowanie właściwości wyciszające a może być wykonany z różnego rodzaju surowca. Najpopularniejszym z nich jest podkład korkowy, który doskonale radzi sobie z przewodnictwem dźwięków.